Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Kalendár

Kategorie
Divadlo
Bičianka z doliny

Bičianka z doliny

divadelná sála MsKS o 16,00 hod., vstupné 4 €

více info
Tak to je - divadelný súbor P.A.Ľ.O.

Tak to je - divadelný súbor P.A.Ľ.O.

divadelná sála MsKS o 19,00 hod., vstupné 4 €

více info
Drobečky z perníku

Drobečky z perníku

divadelná sála MsKS o 19,00 hod., vstupné 14 €

Dojemná komédia inšpirovaná skutočným príbehom. Barová speváčka Evy Mearová je človek plný lásky a života, ktorá miluje srandu a svojich priateľov z brandže, starnúcu hereckú krásku Toby a večne neúspešného herca Jimma, ku ktorým sa vracia z protialkoholickej liečebne domov. K jej životu patrí aj o desať rokov mladší milenec, gitarista Lu Tenner, ktorý nikdy nemal svoju vlastnú strechu nad hlavou. V tejto spoločnosti, podporujúc sa navzájom láskou a humorom, je jediný zdravý prútik Polly, nedospelé dcéra Evy Mearové, ktorá je dospelejšia než jej matka a všetci jej kamaráti. Svojou gurážou ukáže matke správnu cestu, ako žiť.

Hrajú: Simona Stašová (cena Thalie), Andrea Daňková, Čestmír Gebouský,

Ernesto Čekan / Filip Cíl, 
Helena Karochová, Vojtěch Záveský

Réžia: Milan Schejbal

více info
Radošínske naivné divadlo – SLÁVA

Radošínske naivné divadlo – SLÁVA

divadelná sála MsKS o 19,30 hod.Trpká cesta k svetskej sláve, utajený či skrytý smútok komikov. Ale aj nevšedný životný príbeh geniálneho amerického herca, komika a režiséra Bustera Keatona, u nás známeho aj pod menom Frigo – to všetko veľmi výrazne poslúžilo autorovi Stanislavovi Štepkovi (ktorý takisto z času na čas v Radošinskom naivnom divadle hrá aj úlohy komikov), aby napísal na základe spletitých životných osudov veľkého amerického klauna svoju prvú neradošinskú hru Sláva. Komik Buster Keaton sa narodil priamo na javisku koncom devätnásteho storočia manželskej dvojici populárnych amerických vaudvillových umelcov. Buster Keaton spolu s rodičmi sa svojím mimoriadnym talentom vypracoval na výnimočného herca, klauna a artistu. Jedinečný talent neskôr úspešne uplatnil hlavne vo filme ako herec a režisér, presnejšie vo filmovej groteske, v ktorej sa stal spolu s Charlesom Chaplinom, najväčšou svetovou filmovou hviezdou nemej éry – v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Jeho celovečerný film Generál (u nás sa premietal pod názvom Frigo na mašine) sa dodnes radí medzi najväčšie filmové diela všetkých čias. Samozrejme, Stanislav Štepka vo svojej hre Sláva nechce iba ilustrovať pútavý životný príbeh a cestu za slávou tohto jedinečného filmového tvorcu, ale najmä to iné, neprebádané a vábivé, čo svetská sláva prináša: rozčarovanie, trpkosť, dezilúzie, životné prehry a pády. A keďže dobová hraSláva podáva javiskovú správu o ceste za slávou svetového komika, všetka tá trpká životná skúsenosť bude v novej inscenácii RND bohato vyvážená humorom, skvelou dobovou hudbou, piesňami, tanečnými a artistickými výstupmi. Radošinské naivné divadlo spolu s tvorcami inscenácie (režisér Ondrej Spišák, dramaturgička Darina Abrahámová, scénograf Peter Čanecký, kostymérka Katarína Hollá, hudobný skladateľ Juraj Haško a producent Ladislav Hubáček) sľubujú v novom titule Sláva naozaj nevšedný umelecký zážitok.

vstupné 13 €

více info
14. Kubínske divadelné hry

14. Kubínske divadelné hry

17.3.-18.3 MsKS , 18.3. v Žaškove a 19.3. vo Veličnej

Oravský festival divadla a umeleckého slova, ktorý sa uskutoční v dňoch 17. až 19. marca v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne a v kultúrnych domoch v Žaškove a vo Veličnej, ponúka divákom pätnásť inscenácií v podaní divadelných a recitačných súborov. V  programe festivalu sú obsiahnuté tri regionálne súťaže.
Prvá zo súťaží má názov O erb mesta Dolný Kubín. Už 34. ročník oravskej konfrontácie súborov detskej dramatickej tvorivosti a divadla dospelých hrajúcich pre deti naplní sálu Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne 17. marca. Divákom i porote sa predstavia súbory v štyroch programových blokoch.
Na úvod o 8.00 uvedie detský divadelný súbor Slniečko pri ZŠ s MŠ z Krušetnice hru na motívy rozprávky M. Mikovej - Sídlisková víla. Detský recitačný kolektív Lienky z Novoti sa predstaví hrou Milady Zavoďančíkovej na motívy M. Ivaničkovej a D. Heviera – Pyžamkáči. Záver prvého programového bloku bude patriť detskému divadelnému súboru Úsmev pri ZŠ s MŠ z Babína a ich príbehu Anny Kurčinovej – Hašašar.  
Druhý programový blok o 10.00 otvorí detský divadelný súbor Prvosienka a stratení chlapci pri ZŠ s MŠ J. Vojtaššáka zo Zákamenného a DSS zo Zákamenného s inscenáciou Z. Demkovej – Žijeme len raz. Po prvýkrát sa v regionálnej súťaži predstaví detský divadelný súbor Radosť pri OZ Caritas Christi z Dolného Kubína príbehom D. Heviera – Vianočná pošta - list tretí. V tomto bloku uvedie svoj príbeh P. Hudáka s názvom Labakan aj detský divadelný súbor Motýle pri CSŠ z Dolného Kubína. Uzavrie ho detský divadelný súbor DivaDielko pri OKS z Dolného Kubína zaujímavou inscenáciou Dušany Szalak – Bomba kšeft – 3+1 kvik verzus vlk na 4 spôsoby ... a to celé v 3D.
Tretí programový blok o 12.30 uvedie detský divadelný súbor Čarohlások pri ŠZŠ pre deti s ŤP z Dolného Kubína príbeh Ľ. Podjavorinskej – Povedačky cez pytačky. Druhé predstavenie, Snehulienka a 7 trpaslíkov v úprave D. Tekeľove,j uvidia diváci v podaní detského divadelného súboru Zmmáci pri CVČ v Rabči.
Vo štvrtom bloku so začiatkom o 14.00 bude javisko patriť detskému divadelnému súboru Dobrozvíťazí pri ZUŠ z Nižnej a Gymnáziu z Tvrdošína a uvedeniu hry J. Broza, na motívy M. Bulgakova – Psina. Kolektívne spracovanie Balady o... si môže divák pozrieť v podaní detského recitačného kolektívu Úsmev pri ZŠ s MŠ v Babíne. S poslednou inscenáciou prvého súťažného dňa v kategórii amatérskeho divadla mladých – divadlo jedného herca sa divákom predstaví divadelný súbor Pliaga pri ZUŠ z Nižnej a Gymnáziu z Tvrdošína hrou Zahrajte mi tichúčko v autorskom podaní Agáty Brozovej.
Druhý deň festivalu pokračuje 18. marca od 9.00 regionálnou súťažou v umeleckom prednese poézie a prózy IV. a V. kategórie pod názvom Hviezdoslav Kubín a súťažným vystúpením divadla poézie BezMena pri ZŠ s MŠ v Babíne a Gymnáziu v Tvrdošíne poetickou inscenáciou M. Habaja – Bez mena II.
Treťou súťažou festivalu divadla je kategória amatérskeho divadla dospelých, v ktorej sa verejnosti predstaví Ochotnícky divadelný súbor Omladina zo Zubrohlavy veselohrou v troch dejstvách O. Šafránka – Kam z konopy 18. marca o 18.00 v Kultúrnom dome v Žaškove. V sobotu 19. marca, tiež o 18.00, si môžu do Kultúrneho domu vo Veličnej priaznivci divadla prísť pozrieť veselohru v troch dejstvách od F. Urbánka – Náš pán ujo. Uvedie ju Námestovský ochotnícky súbor.
Festival je každoročným vyvrcholením oravskej divadelnej sezóny a pripravilo ho Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Dolný Kubín, Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne, Obecným úradom v Žaškove a Obecným úradom vo Veličnej.

více info
Stará láska nehrdzavie

Stará láska nehrdzavie

Oravský hrad od 12,00 - 15,00 hod

Oravské múzeum pripravilo k príležitosti dňa zamilovaných podujatie s názvom „Stará láska nehrdzavie“. Romantická

prehliadka hradu je obohatená o čítanie ľúbostnej korešpondencie medzi Jurajom Turzom a Alžbetou Coborovou,

divadelné vystúpenie a čarovné melódie, ktoré sú pripravené pre návštevníkov 14. februára od 12:00 do 15:00 hodiny. 

Súčasťou podujatia je aj SÚŤAŽ o svadbu na Oravskom hrade a iné zaujímavé ceny:

 

1. miesto - svadba na Oravskom hrade / voľný vstup na vybrané podujatia pre pár

2. miesto - svadobné fotografovanie na Oravskom hrade / voľný vstup na vybrané nočné prehliadky pre pár

3. miesto - publikácie Oravského múzea

 

Vstupné: Ako pri bežnej prehliadke.

více info
Národný cintorín 1. a 2. časť

Národný cintorín 1. a 2. časť

divadelná sála MsKS o 17,00 hod.

Divadelný sitcom nás privedie na martinský národný cintorín, kde sa stretli na poslednom odpočinku nielen najväčšie osobnosti nášho národného života, ale aj množstvo bezmenných postáv a postavičiek, ktoré pre náš národ neurobili takmer nič a jeden náhodou zahrabaný pes, ktorý pre náš národ neurobil vôbec nič. Významnú zložku sitcomu tvorí autorská hudba Daniela Heribana, Mareka Geišberga a Róberta Mankoveckého. Slovenské komorné divadlo Martin prichádza s novým žánrom na divadelné dosky.


začiatok predstavenia je o 17,00 hod. a o 19,00
dlžka trvania jednej časti je 70 minút
nakoľko SKD odohrá dve časti- bude medzi jednotlivými predstaveniami
technická prestávka (približne polhodiny)
vstupné 13 € je za obe predstavenia

více info
Dvaja muži v šachu, komédia Miroslava Horníčka - ZRUŠENÉ

Dvaja muži v šachu, komédia Miroslava Horníčka - ZRUŠENÉ

Divadlo z Hubovej, 16,00 hod, divadelná sála MsKS

Oznamujeme divákom, že divadelné predstavenie DVAJA MUŽI V ŠACHU pre malý záujem musíme zrušiť, zakúpené vstupenky si môžte preplatiť v pokladni MsKS po- piatok od 7,30 do 18,00 hod.

více info
Sčista jasna

Sčista jasna

Radošinské naivné divadlo, MsKS, 27.3.2015 o 19,30 hod.

Pre veľký záujem bude 27. MARCA 2015

predstavenie Radošinského naivného divadla SČISTA-JASNA 

aj o 16,30 hod.

vstupenky si môžte rezervovať od pondelka 23. februára a v pracovné dni 8,00-18,00 hod.

více info
Ženský zákon na Oravskom hrade

Ženský zákon na Oravskom hrade

Druhýkrát sa bude na Oravskom hrade odohrávať príbeh lásky v nedeľu 22. 2. 2015. Od 12:00 do 15:00 tam bude vládnuť ženský zákon. Príbeh zakázanej lásky, ktorej sa snažia dve znepriatelené rodiny zabrániť je obľúbený u viacerých spisovateľov. Aj Jozef Gregor Tajovský napísal podobný príbeh z ľudového prostredia Slovenska, avšak s dobrým koncom. Jeho hra nás inšpirovala k vytvoreniu divadelného pásma Ženský zákon na Oravskom hrade a veríme, že Vám spríjemní Vašu prehliadku Oravského hradu.

více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů