Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Pamiatky

Kategorie
Pamätné tabule a pamätníky
Pamätný dom s pamätnou tabuľou P.O. Hviezdoslava

Pamätný dom s pamätnou tabuľou P.O. Hviezdoslava

zobrazit na mapě

Stavba je umiestnená v hornej časti Hviezdoslavovho námestia oproti evanjelickému kostolu. Dom dal postaviť v druhej polovici 19. storočia básnikov švagor, evanjelický farár Pavol Samuel Novák. Pavol Országh Hviezdoslav sa sem nasťahoval po návrate z Námestova 1. októbra 1899. Hviezdoslav tu žil a pracoval až do svojej smrti 8. novembra 1921. Po smrti manželky Ilony Országovej (1932) sa do domu nasťahoval JUDr. Pavol Novák s manželkou, rodenou Fábry, ktorá je v dejinách slovenského filmu zapísaná ako prvá slovenská filmová herečka. Hrala v prvej, ešte nemej verzii filmu Jánošík z roku 1920. Dnes je film súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Pri príležitosti 5. výročia Hviezdoslavovej smrti bola na dome 30. augusta 1926 odhalená pamätná doska. Jej autorom bol akademický sochár Josef Šejnost.

více info
Pamätné miesto s pamätnou tabuľou Andreja Radlinského

Pamätné miesto s pamätnou tabuľou Andreja Radlinského

Na Radlinského ulici sa nachádza na budove ELKOPU v blízkosti Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej pamätná tabuľa s bustou národného dejateľa a jazykovedca Andreja Radlinského.Bola odhalená v roku 1967. Autorom je akademický sochár Stanislav Bíroš. Pripomína miesto, kde stál jeho rodný dom.

více info
Pamätná tabuľa obetiam holokaustu Dolný Kubín

Pamätná tabuľa obetiam holokaustu Dolný Kubín

V Dolnom Kubíne žila pred vojnou významná židovská komunita. Mali svojho rabína, synagógu, cintorín a pre deti školu. Synagóga bola postavená priamo na námestí. Židia a kresťania žili v minulosti v zhode a tolerancii. Najväčšiu tragédiu zažilo židovské obyvateľstvo počas holokaustu. V dňoch 5. 6., 26. 7. a 31. 7. 1942 bolo z Dolného Kubína deportovaných 93 rodín do nemeckých vyhladzovacích táborov. Dnes sa v meste už nikto nehlási k židovskej národnosti a vierovyznaniu. Na budove bývalej synagógy je umiestnená pamätná tabuľa so spomienkou na deportovaných Židov za 2. svetovej vojny. Pamätnú tabuľu obetiam holokaustu slávnostne odkryl v roku 1990 vtedajší prezident Václav Havel.

více info
Pamätná tabuľa na Zvonici na Bysterci

Pamätná tabuľa na Zvonici na Bysterci

zobrazit na mapě

Pamätná tabuľa, ktorá je umiestnená na Zvonici na Bysterci, bola odhalená v roku 2003 pri príležitosti 585. výročia uplatnenia mestských práv na území Dolného Kubína. Pripomína históriu Veľkého Bysterca. Sú na nej uvedené roky: 1272 – prvá zmienka o Bysterci; rok 1418 – mestečko Veľký Bysterec v listine kráľa Žikmunda; rok 1949 – Veľký Bysterec začlenený do mesta Dolný Kubín.

více info
Pamätník Janka Matúšku

Pamätník Janka Matúšku

zobrazit na mapě

Pamätník autorovi textu slovenskej hymny Jankovi Matúškovi (1821 – 1877), štúrovskému básnikovi a národovcovi sa nachádza v Kohútovom sade v blízkosti katolíckeho kostola

více info
Pamätník obetiam holokaustu Dolný Kubín

Pamätník obetiam holokaustu Dolný Kubín

Pamätník obetiam holokaustu v Dolnom Kubíne sa nachádza na židovskom cintoríne. Je obložený 405 kúskami kameňov, ktoré symbolicky pripomínajú 405 deportovaných osôb z Dolného Kubína do nemeckých vyhladzovacích táborov. Na pamätníku je umiestená šesťcípa hviezda a mramorová tabuľka s nápisom: „Na pamiatku židovským spoluobčanom, ktorí zahynuli počas holokaustu“. Pamätník odhalil dňa 30. 9. 2012 Arieh Klein z Jeruzalema a Mgr. Roman Matejov, primátor mesta Dolný Kubín. Pamätník postavili dobrovoľníci z občianskeho združenia Spoločnosť novej evanjelizácie. Krátko po odhalení pamätníka a modlitbe Kadiš, prítomní občania na znak úcty k zavraždeným spoluobčanom položili na pamätník kamienky. Podľa židovskej tradície sa zapaľuje sviečka na hrobe len pri výročí smrti zosnulého. Mala by horieť aspoň dvadsaťštyri hodín. Príbuzní sa nad hrobom svojho blízkeho modlia modlitbu Kadiš. Namiesto kvetov na hroboch často vídať navŕšené kôpky kamienkov. Je to tradícia, ktorej korene nie sú úplne jasné, ale veľa Židov považuje kamienok ako takú kartičku zosnulému, aby vedel, že sme tam boli. Navyše kamene nevädnú a nemôžu byť tak ľahko zmietnuté vetrom ako kvety. Súvisieť to môže aj s tým, že Židia sú národom púšte, kde kvety nerastú. Zvyk pravdepodobne pochádza z obdobia biblického Izraela, keď sa na hroby vŕšili kamene tak, ako ich jeden po druhom vŕšili aj deti Jakoba na hrobe ich matky Ráchel. Takéto návršia z kamenia potom slúžili na jasnú identifikáciu hrobov, čo bolo dôležité pre kohenov, v súvislosti s dodržiavaním rituálnej čistoty.

více info
Pomník P. O. Hviezdoslava

Pomník P. O. Hviezdoslava

V hornej časti Hviezdoslavovho námestia stojí pred budovou Čaplovičovej knižnice Pomník P. O. Hviezdoslava z roku 1936. Vyše tri metre vysokú sochu vytvoril Fraňo Štefunko. Po pravej strane sochy ležia na podstavci štyri ležaté kamenné kvádre s reliéfnou výzdobou, nápismi a textami zo štyroch oblastí Hviezdoslavovej tvorby. Symbolizujú ríšu ducha, ríšu prírody, ríšu ľudstva a ríšu básnikovho vlastného ja. Citáty navrhol a vybral Dr. Fedor Ruppeldt a pamätník architektonicky dotvoril Richard Podzemný z Prahy.

 

více info
Pamätník oslobodenia

Pamätník oslobodenia

V strede Hviezdoslavovho námestia sa nachádza Pamätník oslobodenia. Travertínový obklad pootvorenej knihy má na jednej strane reliéfnu plastiku postavy ženy s vlajúcim rúškom okolo bedier a ratolesťou nad hlavou, dolu s nápisom 5. apríl 1945 a na druhej strane text básne. Je dielom slovenského sochára a výtvarného pedagóga, národného umelca Rudolfa Pribiša.

více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů