Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Kalendár

Kategorie
Typ týždňa
Keď odfúkne lokomotíva

Keď odfúkne lokomotíva

Oravská lesná železnica

více info
Thurzove slávnosti

Thurzove slávnosti

Oravský hrad

Na známosť sa všetkým dáva,

vôľa nášho pána Kráľa.

Že Juraj Thurzo Hrad Oravský si zaslúži,

nech mu na veky večné slúži.

 Jeho veličenstvo kráľ Rudolf II. si to tak želá,

za vernosť, ktorej Juraj Thurzo preukázal veľa.

I vy ste na Thurzove slávnosti pozvaní,

chystáme tu pre vás program nevídaný.

 Neváhajte nad tým veľmi dlho,

mohli by ste uraziť veličenstvo jeho.

Netreba vám toho na hrad veľmi veľa,

rodina, priatelia i deti dostanú tu činiteľa.

 

více info
Spomienka na Andreja Melicherčíka

Spomienka na Andreja Melicherčíka

Izby starých materí v Párnici o 16,30 hod.

29.04.2017     Spomienka na Andreja Melicherčíka

Obec Párnica a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja usporiadajú pri príležitosti 100. výročia narodenia významného slovenského etnografa, folkloristu, profesora Andreja Melicherčíka 29. apríla 2017 o 16.30 hodine v Párnici spomienkové podujatie. Začne odhalením pamätnej tabule Andrejovi Melicherčíkovi v priestoroch obecného múzea – Izby starých materí v Párnici.

více info
Kubínske krpčeky

Kubínske krpčeky

MsKS o 13,00 hod.

30.04.2017    Kubínske krpčeky

Poslednú aprílovú nedeľu - 30. 4. sa o 13.00 hodine v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, uskutoční krajská súťažná prehliadka detských folklórnych súborov Kubínske krpčeky. Krajskú súťaž pripravuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Súťažnej prehliadky sa v tomto roku zúčastní až 15 detských folklórnych kolektívov z kraja, spolu 430 detí. Ich záujem i počet svedčí o záujme najmladších folkloristov o ľudovú hudbu, tanec a zvykoslovie.

více info
Thurzove slávnosti

Thurzove slávnosti

Staviame máje

Počas Veľkonočných sviatkov 14. – 17. apríla 2017 budú Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava, expozícia Čaplovičovej knižnice, Pamätná izba T. H. Florina a výstavné priestory Oravského múzea P.O.H. v Dolnom Kubíne ZATVORENÉ.

Expozícia Hájnikovej ženy a expozícia Mila Urbana v Oravskej Polhore a Pamätný dom M. Kukučína v Jasenovej budú otvorené od utorka 18. apríla 2017 v zverejnených otváracích hodinách.

 

Thurzove slávnosti

Tradičné podujatie venované odomykaniu hradu do letnej turistickej sezóny sa uskutoční od 29.4. do 1.5. 2017

V priestoroch hradného nádvoria bude prebiehať bohatý trojdňový program spojený s remeselným jarmokom. Nebude chýbať dobová hudba, tanec, šermiarske súboje, divadelné vystúpenia a ochutnávku dobových jedál. Celé trojdnie sa bude niesť v znamení historickej atmosféry 16 - 17. storočia, kedy žil aj najznámejší majiteľ Oravského hradu Juraj Thurzo. Pozvaní sú všetci z ďaleka i zblízka, urodzení šľachtici i pospolitý ľud! Vstup na program bude pre všetkých návštevníkov voľný.

 

Staviame my máje, Oravská lesná železnica, 30. apríl 2017

Mesiac Máj je už dlho spojený aj so stavaním mája. Tradícia, ktorou mládenci vyjadrili náklonnosť svojej milej je aj symbolom na jar sa obnovujúcej prírody. Aj my na Oravskej lesnej železnici vrelo vítame začínajúcu letnú sezónu a preto sme sa rozhodli pokračovať v tejto ľudovej tradícii a spolu s Vami postaviť máj.
Stavanie začne o 12:00 h v areáli stanice Tanečník Oravskej lesnej železnice. Môžete sa tešiť aj na ľudovú hudbu v podaní FS Tanečník z Oravskej Lesnej.

 

Výstava Povedz mi, čo čítaš..., vás prevedie dejinami kníh z fondu Čaplovičovej knižnice. Výstavu si môžete pozrieť vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne  od 10. apríla 2017 do 4. júna 2017.

 

více info
Oravský hra a Oravská lesná železnica otvorené

Oravský hra a Oravská lesná železnica otvorené

Počas Veľkej noci od 13. do 18. Apríla 2017 budú najväčšie expozície Oravského múzea P.O.Hviezdoslava - Oravský hrad a Oravská lesná železnica OTVORENÉ pre verejnosť.

Oravský hrad bude otvorený v čase od 09:00 do 16:00 h.

Oravská lesná železnica bude jazdiť nasledovne: 11:00 h, 13:00 h, 14:30 h a 15:45 h.

 

více info
Symboly v jarných obradoch

Symboly v jarných obradoch

Múzeum Oravskej dediny Zuberec Brestová

více info
Symboly v jarných obradoch

Symboly v jarných obradoch

Múzeum Oravskej dediny Zuberec Brestová

více info
Už sa fašiang kráti

Už sa fašiang kráti

Oravský hrad od 12:00 do 15:00 h

Po troch rokoch sa Fašiang na hrad vrátil, no čas sa rýchlo kráti. Preto Vám prinášame pozvánku z Oravského Podzámku!

Chystáme tu zabavenie, súčasťou je pohostenie a fašiangov ukončenie. Vy sa tiež do sprievodu dajte a našu basičku s nami pochovajte!

 19. februára 2017 od 12:00 do 15:00 h sa na Oravskom hrade uskutoční podujatie Už sa fašiang kráti, na ktorom spoločne oživíme fašiangove tradície, ktoré uzatvárajú obdobie pred veľkým pôstom.

Podujatie sa koná v priestoroch Dolného hradu. Návštevníci majú možnosť prísť iba na podujatie alebo na celú prehliadku Oravského hradu.

 CENNÍK:

Už sa fašiang kráti + prehliadka Oravského hradu

Dospelý: 5€

Dieťa nad 6r./ študent / senior / ŤZP: 3€

Už sa fašiang kráti

Dospelý: 3€

Dieťa nad 6r./ študent / senior / ŤZP: 2€

více info
FILMOVÁ KLAPKA – pre zaľúbených

FILMOVÁ KLAPKA – pre zaľúbených

Oravský hrad od 12:00 do 15:00 h

Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu. Jeho hradby i interiéry využili aj v ďalších známych rozprávkach a filmoch ako Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku a mnohé ďalšie. Obľúbenou témou takmer v každom diele bola láska. Preto sme sa rozhodli venovať podujatie Filmárska klapka zaľúbeným, no na svoje si prídu všetci. Môžete sa tešiť na divadelné a hudobné vystúpenie, na príbehy a zaujímavosti z natáčania filmov a v neposlednom rade na SÚŤAŽ o hodnotné ceny. Podujatie Filmárska klapka sa uskutoční 12. 2. 2017 od 12:00 do 15:00 h (vstupy každých 30 minút). Podujatie je súčasťou prehliadky Oravského hradu spoplatnenej podľa platného cenníka uvedeného na www.oravskemuzeum.sk

 SÚŤAŽ:

  1. cena - Svadba na Oravskom hrade (cirkevná v hodnote 500€, civilná v hodnote 250€) alebo 10x VIP voľné vstupenky na podujatia Oravského múzea v roku 2017.
  2. cena - Svadobné fotografovanie (v hodnote 100€) alebo 4x VIP voľné vstupenky na podujatia Oravského múzea v roku 2017.
  3. cena - Publikácie Oravského múzea

 Pravidlá súťaže: záujemcovia si musia zakúpiť platný lístok na celú prehliadku Oravského hradu počas podujatia Filmová klapka a vyplniť súťažný lístok, ktorý im bude ponúknutý v rámci prehliadky. Jeden súťažný lístok na jednu platiacu osobu.

více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů