Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Šport, relax

Kategorie
Vodné športy
Leto s kapitánom

Leto s kapitánom

1. Prístav - Slanický ostrov
Plavba trvá približne 30 minút tam aj späť. Loď vypláva pri plnom obsadení 10 osobami, cena je 30 Eur.
K cene je treba pripočítať vstupné na prehliadku Slanického ostrova 1 Euro / osobu

2. Prístav - Nábrežie Námestovo - Slanica - Slanický dvor - Slanický ostrov
Okružná plavba po Oravskej priehrade trvá približne 60 minút. ( 60 Eur / 10 osôb )

více info
Splavovanie rieky Orava

Splavovanie rieky Orava

úsek Párnica - Kraľovany

Splav organizujeme na rieke Orave v jej poslednej časti, ktorá je dlhá 8,5 km. Splavujeme v Kraľovianskej doline medzi obcami Párnica – Kraľovany, a pohoriami Šípska Malá Fatra - Krivánska Malá Fatra. Samotný splav trvá hodinu až hodinu a pol, závisí to od stavu vodného toku a od posádky. Tento splav je učený aj pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti so splavovaním. Označenie obtiažnosti splavu je WW 1. Tento úsek Oravy je splavný počas celej sezóny. Každý účastník dostane plávaciu vestu, pádlo a absolvuje krátky nácvik. (Pokiaľ má klient problém s pádlovaním, nemusí pádlovať.)  V každom člne je vždy prítomný inštruktor, ktorý všetko potrebné vysvetlí a celý splav absolvuje s posádkou. Znalosť plávania nie je nutná. Na splavy sa používajú  nafukovacie raftové člny Colorado 450 (rozmery 450*160cm). Počas splavu budete môcť pozorovať, krásy Oravskej prírody, a v poslednej časti aj hlavný hrebeň Národného parku Malá Fatra. Rieka poskytuje hlavne pokojné prostredie pre relax a oddych. Z fauny je možné pozorovať vtáctvo ( Orol skalný, Čajka smejivá, Kačica divá, Kaňa hôrna, Bocian čierny), vodné živočíchy (vydra riečna, Rak riečny) a ryby (Hlavátka podunajská a iné). Ako oblečenie je vhodné tričko s krátkym rukávom a krátke nohavice, v prípade teplého počasia plavky. Do člna sa dá ísť naboso alebo v obuvi ktorej nevadí voda. Časová náročnosť cca 2,5 hodiny aj  s dopravou.


Dalšie úseku ktoré sú splavné pri dobrých vodných pomienkach:

Splav rieky Orava 7,5 km Gäceľ – Párnica

Splav rieky Orava 16 km Oravský Podzámok – Gäceľ

Splav rieky Orava 28 km Sedliacká Dubová – Gäceľ

Splav rieky Orava 43 km Sedliacká Dubová – Kraľovany 


 


Texty spracovala za Damaro-Riecky Ing. Dagmara Riecka Kontaktná osoba: Ing. Vladimír Riecky +421 903 54 66 00; splavovanie@splavovanie.sk

Texty a fotografie su duševným vlastníctom Damaro-Riecky,kt.udeľuje súhlas pre propagáciu pre Turistická informačná kancelária Hviezdoslavovo námestie 1651/2 026 01  Dolný Kubín na použitie vo vlastnych propagačných materiáloch. 

více info
Splavovanie rieky Orava

Splavovanie rieky Orava

úsek Nižná nad Oravou - Podbiel

Po rieke Orava plávajú aj plte podbielanskej flotily. Pod velením pltníka Paľka zažijete trochu dobrodružstva, spoznáte oravskú prírodu z iného pohľadu, dozviete sa niečo o minulosti oravských pltníkov a predovšetkým sa výborne zabavíte. Sprievodné slovo na plti sa podáva v slovenčine, poľštine a angličtine.

Plavba plťou začína v prístavisku v Podbieli (na sútoku rieky Oravy a Studeného potoka) a končí v prístavisku v Podbieli na konci obce chráneným prírodným výtvorom Biela Skala. Zraz účastníkov pred splavom je v Podbieli 15 min pred plavbou (vedľa kostola,oproti múzeu). Doprava z Podbiela na štart plavby plťou tam a spät pre účastnikou zabezpečená. Dĺžka trate je 7 km a celý splav vrátane nalodenia a vylodenia trvá cca. 1,5 hodiny.

Kapacita plte je 12 osôb a minimálna vyťaženosť je 8 osôb.

Harmonogram plavieb:
V sezóne od 1.7 -31.8 sa splavuje každý deň od 10:00 do 16:00
Mimo sezóny od 1.6 – 30.6 a od 1.9 – 30.10 sa splavuje len na objednávku.

Cena za jedného účastníka je 8,30 €
V cene je zahrnutý splav na plti, občerstvenie regionálnym nápojom a kultúrna vložka.
Kontakt:

Pavol Tmák

428 Podbiel

Tel.: 0904 149 515
 www.pltnikpalko.sk
 pavol.tmak@orava.sk

více info
Splavovanie rieky Orava na starootcovskej plti

Splavovanie rieky Orava na starootcovskej plti

úsek Horná lehota – Oravský Podzámok

Pltníctvo  bolo v minulosti ťažkým a veľmi nebezpečným remeslom. Dnes sa spája hlavne s romantikou a vychutnávaním si prírodných scenérií. Dolu riekou Orava sa niekoľko storočí zvážalo stavebné drevo, ale aj seno, obilie, keramika, plátno, ba i skaly. V súčasnosti sú plte na rieke Orave určené predovšetkým pre návštevníkov a turistov. Počas vyhliadkovej plavby starootcovskou plťou si môžete zblízka pozrieť skalné bralo pod Oravským hradom, ktoré je už viac ako 800 rokov dominantou Oravy. Okrem toho sa vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad i nádherné prírodné scenérie.

Plavba z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku trvá približne jednu hodinu. Súčasťou plavby je odborný výklad histórie pltníctva na Orave. Na požiadanie zabezpečujeme termínové vstupenky na prehliadku Oravského hradu časovo nadväzujúce na splav plťou.

Doprava na štart

1. Turistov parkujúcich v Oravskom Podzámku vyvezieme našim autom na štart do Hornej Lehoty.
2. Turisti parkujúci v Hornej Lehote: po splave dovezieme šoféra naspäť k autu.

 Prevádzka:

V sezóne od 01.07. - 31.08 sa splavuje každý deň od 09:00 do 17:00
Mimo sezóny od 1.6 – 30.6 a od 1.9 – 31.10 sa splavuje len na objednávku. 

Cenník  
Dospelí 12,-€
Dôchodcovia, vysokoškoláci 10,-€
Študenti 15 - 18 rokov  8,-€
Žiaci 6-14 rokov  6,-€
Deti 4-5 rokov  4,-€
Deti do 3 rokov  0,-€
Seniori nad 75 rokov  0,-€


více info

Vodné športy

Vodácky areál Gäceľ

Vodácky areál sa nachádza neďaleko mesta (cca 2 km), v rekreačnej oblasti Gäceľ. Na rieke je postavená slalomová trať, konajú sa tu vodácke súťaže, k dispozícii je aj požičovňa raftov, kajakov, člnkov a bicyklov. Počas víkendov sa tu konajú kultúrne a športové podujatia.

 

Splav rieky

Rieka Orava ponúka nenáročný splav prekrásnou oravskou prírodou, kde každý účastník spozná, na čo je veslo. Splavuje sa na nafukovacích raftových člnoch v doprovode  inštruktora. Čistý  čas na vode je okolo dvoch hodín. Závisí od dĺžky splavovaného úseku, vodného toku a zloženia skupiny. Potrebujete: športové oblečenie, plavky, uterák. 

 

Kontakt:

Orava splav

Tel. 0903 645 588,

E-mail:  oravasplav@gmail.com

Web: www.oravasplav.szm.sk

 

 

 

Športové rybárstvo

Doplnkovým vodným športom je rybolov. K rybolovu je potrebné zakúpenie rybárskeho lístka. Rybársky lístok vydáva za poplatok mestský alebo obecný úrad.

 

Oravská priehrada

Vodná nádrž Oravská priehrada je súčasťou vodného diela Orava, vybudovaná na sútoku Bielej a Čiernej Oravy. V lete ponúka Oravská priehrada široké možnosti pre vodné športy (člnky, vodné bicykle) kúpanie, či najnovšie extrémne športy (wakeboarding, kneeboarding).

 

Kontakt:

H2O Charter

Bernolákova

029 01 Námestovo

Tel.: +421 905 963 143

Email: h2ocentrum@gmail.com

Web: www.h2ocharter.sk

více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů