Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Tipy na výlety

Kategorie
Vodopády v okolí

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád je jeden z najvyšších a najznámejších vodopádov. Je najvyšším vodopádom Malej Fatry.

Šútovský vodopád vznikol ako dôsledok tektonických pohybov, počas ktorých sa vyzdvihovala Krivánska Fatra nad Turčiansku kotlinu. Stupňovitý vodopád vysoký 38 metrov vznikol v nadmorskej výške 830 m v lokalite s priliehavým názvom Tesné. Niekedy sa toto miesto nazývalo aj Kozia skala. Šírka vodopádu v hornej časti je 2 až 2,5 metra. Zdrojnicou sú Mojžišove pramene.  K Šútovskému vodopádu sa možno dostať po modrej turistickej značke od železničnej zastávky Šútovo. Napojiť sa na ňu možno aj v lokalite Šútovo-Rieka, prípadne z parkoviska v dolnej časti doliny. Po vstupe do doliny chodník mierne stúpa asfaltovou cestou. Po pravej strane tečie Šútovský potok a po oboch stranách ho lemujú zelené bučiny. Asfaltová cesta končí pri Chate Vodopád. Ďalej cesta pokračuje hrboľatým kamenným chodníkom až k hranici rezervácie NPR Šútovská dolina. Odtiaľto platí najprísnejší 5. stupeň ochrany. Pohodlný peší výlet možno zvládnuť za 70 minút. 
více info

Brankovský vodopád

Brankovsky vodopadS výškou 55 metrov je to najvyšší vodopád Nízkych Tatier. Veľkou výhodou je jeho dostupnosť.

 

Brankovský vodopád leží v nadmorskej výške 775 - 830 m.n.m., na severozápadnom okraji národného parku, na západnom úpätí vrchu Veľký Brankov. Skalná skupina je nazývaná Kurucké skaly. Vodopád bol vytvorený prepadom horského potôčika na vápencovom skalnom stupni. Jeho prietok je relatívne stabilný, približne 3 l/s. Vodnatosť toku je však ovplyvnená výdatnosťou zrážok v jednotlivých ročných obdobiach. Najkrajší je v jarných mesiacoch, keď ho napája voda z topiaceho sa snehu. Veľmi efektný je aj v zimnom období - vtedy sa vytvorí niekoľko desiatok metrov vysoký mohutný ľadopád. Povrch skalnej steny vodopádu je mierne členitý, čo vytvára mnoho menších plošiniek a kaskád. V roku 1980 bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Brankovský vodopád leží v katastri mesta Ružomberok. K Brankovskému vodopádu sa dostaneme z osady Podsuchá, po zelenej turistickej značke. Najprv prekonáme po moste riečku Revúcu, prejdeme popri jej toku niekoľko sto metrov a odbočíme doprava. Miernym stúpaním sa dostaneme k miestu, kde turistická značka odbočuje doprava na hrebeň Brankova. My však prejdeme chodníkom vľavo a po niekoľkých minútach výstupu stojíme priamo pod vodopádom.

více info

Lúčanský vodopád

Vodopád LúčkyLúčanský vodopád je jedným z piatich významných slovenských vodopádov vyhlásených za národnú prírodnú pamiatku. Raritou je, že sa nachádza priamo uprostred  kúpeľnej obce Lúčky. 

Lúčanský vodopád leží na potoku Teplianka (niekedy sa nazýva aj Lúčanka) prameniacom pod majestátnym Veľkým Chočom. Je 13 metrov vysoký a kaskádovito padá do jazierka z okraja travertínovej terasy. Vodopád je najmohutnejší na jar, kedy sa topí sneh, ale vďaka teplým prameňom z kúpeľov jeho vody nikdy nezamŕzajú a návštevníci ho môžu obdivovať počas celého roka. Voda sa pod vodopádom zhromažďuje v umelom jazierku. Výhodou je aj jeho dostupnosť, keďže takmer pod vodopád sa dá dostať autom. Od roku 1974 je vodopád Národnou prírodnou pamiatkou. 


více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů