Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Kalendár

Kategorie
Výstava
Oravci vo víre prvej svetovej vojny

Oravci vo víre prvej svetovej vojny

Rok 2014 je rokom 100. výročia Prvej svetovej vojny. Oravské múzeum z tejto príležitosti pripravilo výstavu Oravci vo víre prvej svetovej vojny, ktorá bola predĺžená až do konca roka. Môžete ju vidieť v priestoroch budovy Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne. Vstup na výstavu je voľný!

více info
Krásy a vzácnosti oravskej prírody

Krásy a vzácnosti oravskej prírody

Florinov dom

Vernisáž výstavy Krásy a vzácnosti oravskej prírody, ktorá sa uskutoční dňa 4. novembra 2014 o 15:30 h vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne. Naši prírodovedci Vám znova odhalia ďalšie tajomstvá oravskej prírody. Nenechajte si to ujsť! Výstava potrvá do 7. decembra 2014.

více info
Igor Mosný - IM55

Igor Mosný - IM55

Málá výstavná sieň Župného domu

Miesto konania: Oravská galéria, Dolný Kubín, Malá výstavná sieň Župného domu

Usporiadateľ: Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Kurátor: Eva Ľuptáková

Vernisáž: 04.09.2014 o 16.30 hod.

Termín výstavy: 04.09. – 09.11.2014                                                  

Otvorené: ut – ne od 10.00 do 17.00 hod

 

Tvorbu sochára Igora Mosného, známu najmä verejnosti v Trenčíne, kde autor žije a tvorí, predstaví jeho najnovší výstavný projekt v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

 

Igor Mosný /1959/ študoval v rokoch 1974 - 1978 na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Kremnici, odbor umelecké kováčstvo a v rokoch 1979 - 1985 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, oddelenie reliéfneho a figurálneho sochárstva. Pôsobí v slobodnom povolaní a venuje sa sochárskej tvorbe v celej svojej škále, počnúc komornou plastikou, plaketami, pamätnými doskami, končiac veľkorozmernými sochárskymi realizáciami pre architektúru a exteriér.

 

Remeselná zručnosť, práca s viacerými materiálmi a ovládanie mnohých výtvarných techník umožňujú Igorovi Mosnému rozmanité tvorivé vyjadrenie. Mimoriadne citlivo pracuje s polychrómiami a jeho záverečné farebné patinovanie plastík umocňuje ich neopakovateľný výraz.

 

Výtvarným príbehom sochárovej imaginácie dominuje človek, ľudia v atmosfére každodennosti, či s odkazom tradícií. Mosného schopnosť vyhmatať podstatu myšlienky a pretaviť ju do “pratvaru” má blízko k spôsobu myslenia umelcov starovekých kultúr. Každé dielo sa rodí z pôvodnej autorovej predstavy, ktorú potom nechá žiť svoj vlastný život v procese ďalšieho vývoja. Nie náhodou si Igor Mosný osvojil prihlásenie sa Galandovcov  k tradícii, kde sa etnická originalita a pôvodnosť stali hlavným predmetom ich umeleckej konštrukcie. Očarený  ich dielom na jednej strane a čistotou znakov, farebnosťou a lineárnosťou slovenského ľudového ornamentu na strane druhej, hľadal už vo svojich umeleckých začiatkoch svoje  výrazové prostriedky práve pri tomto prameni. Postupným čírením uberá z ich množstva aj  z mnohovýznamovosti a sústreďuje sa na redukciu výtvarného spracovania. Neplatí to len pre jeho sochy, ale aj pre kresby a realizácie v architektúre.

více info
Laco Teren - Poď už domov Odyseus

Laco Teren - Poď už domov Odyseus

Veľká výstavná sieň Župného domu

Miesto konania: Oravská galéria, Dolný Kubín, Veľká výstavná sieň Župného domu

Usporiadateľ: Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Kurátorka: Eva Ľuptáková

Vernisáž: 04.09.2014 o 16.30 hod.

Hudobný program: Una Corda oktet

Termín výstavy: 04.09.– 09.11.2014                                                  

Otvorené: ut – ne od 10.00 do 17.00 hod

 

Laco Teren (1960)  študoval v r. 1979 – 1985 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Patrí ku kmeňovým postavám generácie osemdesiatych rokov - medzi maliarov, ktorí nadviazali na postmoderný prúd neoexpresionistickej maľby. Nástup tejto generácie zároveň otvoril dvere princípom postmoderny do slovenského výtvarného umenia. Autorove diela sú zastúpené vo všetkých relevantných štátnych a v mnohých súkromných zbierkach. Desať rokov sa venoval aktivitám nadácie Tranzit. Žije a tvorí v Bratislave. Je predovšetkým maliarom, no venuje sa aj tvorbe sôch a objektov, grafike a kresbe.

 

Jeden z najvýraznejších slovenských umelcov strednej generácie Laco Teren vystavuje v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne sériu zátiší a charakterových hláv. V posledných rokoch autor maľuje to, čo ho obklopuje a rád pracuje podľa predlohy. Niektoré veľkoformátové obrazy sú vystavené spolu so sochárskymi zátišiami, podľa ktorých vznikli. V prípade maliarskej série hláv sa Teren voľne inšpiroval známou kolekciou búst („charakterových hláv“) barokového sochára F. X. Messerschmidta z 2. polovice 18. storočia, ktorý posledné roky svojho života pôsobil v Bratislave. Vystavený súbor je doplnený autorovými plastikami z bronzu.

 

Spolupráca Oravskej galérie a autora sa datuje od roku 1996, kedy sa v Dolnom Kubíne predstavil prvou samostatnou výstavou, neskôr sa predstavil aj ako kurátor a participoval tiež na kolektívnych výstavách, ktorých realizáciu sám inicioval. Výstava je jednou z výnimočných príležitostí zoznámiť sa s jeho najnovšou tvorbou, keďže si svoje výstavné projekty dôsledne vyberá a v poslednom období vystavuje zriedka.

 

1960 narodený 11. júna  v Bratislave

1979-1985 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave

1990-1991 Umelecké štipendium – BINZ 39, Zürich, Švajčiarsko

2004 pracoval ako hosťujúci profesor na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe

2003 – 2013 pracoval pre nadáciu TRANZIT

je rytierom Řádu zelené berušky
Žije a pracuje v Bratislave.

více info
Vône a chute húb

Vône a chute húb

Výstava húb, hubárska poradňa, ochutnávky hubových špecialít na Oravskej lesnej železnici v Oravskej Lesnej.

 

Odchody vlakov 9:30, 11:00,13:00,14:30, 15:45, 17:00

více info
Oravci vo víre prvej svetovej vojny, Florinov dom, Dolný Kubín, 4. august 2014, 14:00

Oravci vo víre prvej svetovej vojny, Florinov dom, Dolný Kubín, 4. august 2014, 14:00

Rok 2014 je rokom 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny. Čo znamenala táto smutná udalosť pre Oravcov? Pre vojakov, ich rodiny, pre ľudí, ktorí zostali doma? Príďte sa dozvedieť viac o tejto významnej udalosti, aby sme nezabudli na omyly našich dejín a pamätajme: "História nie je pohľad, ale zodpovednosť." Ján Patočka.

více info
Polícia očami detí

Polícia očami detí

od 2. 6. 2014 v Oravskom kultúrnom stredisku

Polícia očami detí. Taký je názov regionálnej výtvarnej súťaže a výstavy zameranej na prácu polície a prevenciu, ktorú po ôsmykrát vyhlásilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Dolnom Kubíne. Do výtvarnej súťaže sa zapojilo celkom 18 škôl (základných, materských, špeciálnych) s 217 prácami.  Žiaci zúčastnených škôl rôznymi formami a výrazovými prostriedkami vyjadrili svoj pohľad a postoj k práci polície, ako aj k negatívnym javom v spoločnosti. Súťažné práce boli rozdelené do 3 vekových kategórii. Odborná porota ocenila 9 prác. Vyhlásenie výsledkov súťaže spojené s odovzdaním cien sa uskutoční 2. júna 2014 o 14.00 hod. vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Víťazné práce budú nainštalované vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska a v priestoroch Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne do 11. júla 2014.

více info
Vesmír očami detí

Vesmír očami detí

od 2. 6. 2014 v Oravskom kultúrnom stredisku

Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja Vás pozýva na otvorenie výstavy 29. ročníka regionálnej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Uskutoční sa 2. júna 2014 o 14.00 hodine vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Na posúťažnej výstave sa prezentuje výber z 208 výtvarných prác z 32 oravských škôl, ktoré oboslali súťaž výtvarnými prácami s astronomickou tematiku.  Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 11. júla bude i vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien najlepším autorom. 

více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů