Oficiální turistický portál
TURISTA OBČAN
cz / en / de

Pamiatky

Kategorie
Židovské pamiatky
Židovská synagóga

Židovská synagóga

zobrazit na mapě

Prví židia sa usadili v Dolnom Kubíne v polovici 18. storočia. Náboženská obec bola založená roku 1770, o päť rokov neskôr dala vybudovať na námestí synagógu a ďalšie objekty, ktoré však požiar v roku 1893 zničil. Novú synagógu postavili roku 1901, v nezmenenej podobe sa dočkala konca II. svetovej vojny.

více info
Židovský cintorín

Židovský cintorín

zobrazit na mapě

Židovský cintorín v Dolnom Kubíne sa nachádza neďaleko historického centra mesta smerom na Kuzmínovo. Je umiestený v lesnom poraste na nerovnom teréne, v tvare písmena L. Patrí medzi väčšie cintoríny. Po celom obvode je ohradený kamenným múrom, z ktorého časť je už nová z betónových panelov. Na cintorín sa vchádzalo z bočnej cesty schodiskom cez malú bránku. Po pravej strane bola menšia ceremoniálna hala, z ktorej sa zachovali len základy. Z malého priestoru od ceremoniálnej haly vychádzali schody rovno a doprava medzi hroby. Do roku 1948 bol cintorín udržiavaný a odvtedy pustol. Rokmi bol veľmi zanedbaný, zničený vandalmi a rozkradnutý. Po roku 1989 zásluhou PaedDr. Albíny Pánikovej, ktorá je aj správkyňou cintorína, sa začalo s postupným čistením a rekonštrukciou cintorína. Na požiadanie je cintorín otvorený pre verejnosť.

více info
Expozícia židovskej kultúry

Expozícia židovskej kultúry

Expozícia židovskej kultúry Dolný Kubín bola otvorená dňa 30. 9. 2012 v priestoroch Mestského kultúrneho strediska pri príležitosti 70. výročia deportácii židovského obyvateľstva v meste. Skladá sa z dvoch častí - judaiká a história. Na priečelí je umiestená pamätná tabuľa, na ktorej je menný zoznam 405 obetí holokaustu z Dolného Kubína. Pamätnú tabuľu venovala Židovská náboženská obec Banská Bystrica. Expozíciu židovskej kultúry otvoril Arieh Klein z Jeruzalema. Judaiká pochádzajú priamo z Jeruzalema, daroval ich mestu pán Arieh Klein, ktorého rodina pochádza z Dolného Kubína a časť o histórii je zo Štátneho archívu Bytča, pobočka Dolný Kubín. Expozíciu židovskej kultúry nainštalovali zamestnanci MsKS pod vedením riaditeľky MsKS Mgr. Jany Greššovej

více info
KontaktKde nás nájdete

Turistická informačná kancelária

Hviezdoslavovo námestie 1651/2

026 01 Dolný Kubín, Slovensko (SK)

tel.:+421/0-915 049 407 +421 43 581 44 70 email:tik@orava.sk web:www.dolnykubin.sk
mapa:Dolný Kubín
Chcem byť informovaný Newsletter
fond mikroprojektů